Halı yıkamada öncelikle, halının içine kadar sinmiş olan toz ve diğer yabancı maddelerin alınması şarttır. Bu işlem halı yıkamada birinci aşamadır. Bu aşama atlanamayacak kadar önemlidir. Yıkamaya hazır olan halıda hiçbir şekilde toz ve yabancı madde olmamalıdır.

Fabrikamızda kullandığımız yeni cihazlar ve bununla birlikte üstün özellikli leke çözücüler mesleğimizi en az hatayla sürdürmemize imkan sağlıyor. Bu vesileyle eskiden beri Etimesgut halı yıkama şirketi olarak bu şartın bilincindeyiz ki, yıkama uygulamalarımızda en güçlü ekipmanları kullanma gayretindeyiz. Bu işte birinci aşama servis aracının söz verdiği saatte halıları almak için gelmesidir ki servis için herhangi bir bedel verilmemelidir. Zaten kurumsal bir halı yıkama işletmesi özellikle söz verilen sürede verilen adreste olur.

Yıkama işi bitirilen halıların biran evvel kurumasının gerçekleşmesinde bir sıkma makinesinin kullanılması bu işin başarısı için son derece önemlidir. Endüstriyel sıkma makinesiyle sıkılan halı ve kilimler yine de askıya asılmaya ihtiyaç duyar ki bakterilerin yok olması sadece bu sayede sağlanabilir. Yeterli oranda kuruması gerçekleşen halı ve yolluklar kontrol edilmesi için kalite kontrol bölümüne alınır ve bu alanda tarama, fırçalama ile birlikte ambalajlama işleri yapılır. Paket prosedürleri sonuçlanan halı ve kilimler semtlere göre bir sıralama yapılacak şekilde gruplanıp, servis elemanlarına gönderilir ve önceden bilinen gün ve saatte halı ve yolluklar müşterilere ulaştırılır. Teknolojinin geldiği noktada son yıllarda iki farklı halı ve kilim yıkama sistemi izlenmeye başlanmıştır ki, bu sistemlerden ilki meç aracılığı ile yıkama diye tabir edilen yöntem, diğeri ise otomatik sistemle yapılan yıkama türüdür. Otomatik sistem halı ve kilim yıkama makinesiyle icra ettiğimiz yıkama işinin eski usule göre bir çok yararı vardır ve bunlardan en mühim olanı belki de halının arka yüzünün de yıkanmasıdır. Söylemekte yarar var ki halıları yıkatırken kaliteli bir sonuç için özellikle dikkat edilecek şey, halı ve kilimleri yıkayacak firmanın halı yıkama konusunda tecrübeli bir halı yıkama şirketi olmasındaki gerekliliktir.

Etimesgut halı yıkama fabrikasındaki yıkama mekanına taşınmış olan halılar karıştırılmadan dokuma özellikleri göz önüne alınarak yıkamaya hazır hale getirilir zira her halı birlikte yıkama yapılamamaktadır. Yıkama işleri de öteki sanayi işlerindeki gibi teknolojik gelişmelerden olumlu etki almış bir iştir ve özellikle son yenilikler temizliğin niteliğini ciddi anlamda yükseltmiştir.

Etimesgut son sistem kilim ve halı yıkamaya halıları elde ya da otomatik teknikle yıkatabilirsiniz fakat halı yıkama deterjanının kalitesi, halı yıkama işinin başarı oranını büyük ölçüde belirleyicidir. Bu manada kaliteli sonucu almak için ciddi hijyen sağlayan leke gidericiler ile uygulama yapmak çok önemlidir. Halıları temizleyecek bir kuruluşun işçilik kalitesi, tecrübeli personel kadrosu ve bununla beraber, elinde bulundurduğu endüstriyel ekipmanların uygun kalitede olmasıyla anlaşılabilir. Yılların deneyimine sahip bir halı, kilim ve yolluk yıkama şirketinin yüksek kalitede bir hizmet verebilmesi için belki de en önemli hususlardan birisi de deterjanların hassas yapılı halılara ne tür usullerle kullanılacağı konusunun bir standarta bağlanmasıdır. Zaten çok iyi bilinmelidir ki, piyasada tutulan bir deterjan kullanmak bu işin kalitesini çok etkiler.

Yıkanma ihtiyacı olan halıların temizlenmesinden beklenen kaliteli neticeyi elde etmek için profesyonellik gerektiren bir çok normlara uyulması gerekmektedir. Eğer temizlik kalitesine bakan biriyseniz yüksek düzeyde kaliteli şampuanları kullanan halı yıkama firmalarını seçmeniz gerekir.

Temizlikten ödün vermeyen birisi iseniz ve şayet, kalitesiz durumlarla karşılaşmaktan korku duyuyorsanız, halı yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama fabrikasını seçmeden evvel, bazı önemli detayları araştırmanız gerekiyor.