Halı yıkamada önemli konulardan biriside şampuan seçimidir. Şampuanlar halı yıkamada kullanılan temizlik malzemeleridir. Şampuanlarda dikkat edilmesi gereken konulardan biriside, şampuanın iyi köpürüp köpürmediğidir. Birçok halı yıkama firması maliyetleri düşürmek için, ya yeterli derece şampuan kullanmıyorlar. Ya da ucuz ve kalitesiz şampuanları tercih ediyorlar. Doğal olarak buda halının temizliğini olumsuz olarak etkiliyor. Etimesgut halı yıkama kalitesiz şampuanların kullanılmasını önermez...

Halı yıkama sektörü de diğer işlerdeki gibi gelişen endüstriden pozitif etki almış bir iş alanıdır ki, endüstriyel alandaki yeni teknolojik şartlar sektörün niteliğini gerçekten yükseltmiştir. Halıların yıkatılmasında birinci aşama, servisin randevulaşılan sürede halılarınızı almaya gelmesidir ki bu işlem ile alakalı herhangi bir ücret istenmemelidir. Zaten özverili bir halı yıkama şirketi geç kalmadan söylediği zaman aralığında alacaktır halılarınızı.

Değişen koşullarla birlikte son dönemde iki tip halı yıkama tekniği geliştirilmiştir ki, bu tekniklerden birisi elle yıkama olarak bilinen sistem, ikincisiyse tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama sistemidir. Bantlı halı ve kilim yıkama makineleri ile icra ettiğimiz yıkama işlemlerinin eski tip yıkamaya göre bir çok faydası ortaya çıkar ki, bu faydalardan en önemlisi zannediyorum halıların daha fazla yıkanmasıdır. İş yerimizde kullandığımız yeni araçlar ve yeni nesil arındırıcılar işimizin gereğini en az riskle tatbik etmemize olanak tanıyor. Bu vesileyle bizler de Etimesgut halı yıkama olarak bu durumun farkındayız ve yıkama uygulamalarımızda kalitesiyle bilinen yıkama makinelerini kullanıyoruz. Altını çizmeliyiz ki halıları yıkatırken kalite için öncelikle göz önünde tutulacak şey, halılarımızı teslim edeceğimiz fabrikanın yıkama ve leke çıkarmada özenli bir temizlik işletmesi olmasının gerekliliğidir.

Kilim ve halıları yıkayacak bir işletmenin işçilik kalitesi, disiplinli çalışan eleman kadrosu ve bununla birlikte, uygulamada kullandığı makinelerin kalitesinin yüksek olmasıyla anlaşılır. Yıkama işi bitirilen halıların çabuk bir şekilde kurutulmasında profesyonel sıkma makinesiyle nem almak kurumanın başarılı olması için gerçekten önemlidir. Santrifüj makinesinde sıkılan halı ve yolluklar gün ışığına ihtiyaç duyar ki bakterisiz kurutma tam olarak bu şartla sağlanabilir. Tam anlamıyla kuruması tamamlanan halılar kontrol amacıyla sonuç kısmına getirilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile birlikte poşetleme çalışmaları yürütülür. Kontrol işlemleri de tamamlanan halı ve kilimler kayıtlarına göre bir araya getirilecek şekilde ayrılıp, sevkiyat personeline aktarılır ve böylece söz verilen zaman içerisinde halı ve yolluklar teslimat adresine verilir.

Sık sık kirlenen halıların yıkanmasından istenen sağlıklı neticeyi almak için deneyim gerektiren bazı özel normlara uymak çok önemlidir. Etimesgut halı yıkama tarafından yıkama mekanına getirilen halılar bir an önce leke türlerine bakılarak ayrı bölümlere aktarılır çünkü bütün halılar aynı deterjanlarla yıkanmamalıdır. Öncelikle temizliğe değer veren biri iseniz yüksek düzeyde kaliteli şampuanları kullanan halı yıkama fabrikalarını tercih etmelisiniz.

Yeterli iş tecrübesi olan bir halı yıkama fabrikasının başarısı seviyesi yüksek sonuçlar ortaya koyabilmesi için hassasiyet gerektiren konulardan birisi de halı yıkama deterjanlarının farklı halılara ne tür metodlarla kullanılacağını bilmektir. Bu noktada ortada olan bir gerçektir ki kalite belgeleri tam olan bir şampuan kullanıyor olmak halı ve kilim yıkamanın kalitesini direkt olarak etkilemektedir. Etimesgut antibakteriyel halı ve yolluk yıkamaya halıları eski sistem ya da bilgisayarlı teknikle yıkatabilirsiniz ama iyi deterjan kullanmak, yıkamanın başarısını direkt olarak belirleyici özelliktedir. Bu işte beklenen sonuç almak için ciddi arındırma gücü olan temizleyiciler kullanmak gerekmektedir.

Titiz biriyseniz ve şayet, hijyen kalitesi düşük sonuçlarla karşılaşmaktan tedirginlik duyuyorsanız, halılarınızı vereceğiniz halı yıkama firmasını seçerken bazı önemli şeyleri araştırmalısınız.