Etimesgut halı yıkama olarak şunu biliyoruz ki, en güzel renkler ve desenlerde seçilen halılarımız hanelerimizin en değerli eşyalarındandır. Binlerce farklı örnek binlerce ayrı desen seçeneği mevcuttur. El dokuma halılar ayrı, makina halıları apayrı niteliktedirler. Halıların evveliyatı mevzusunda bir çok farklı rivayetler mevcuttur. İşin gerçeği hangisidir bilinmez ama sonuç olarak çok eski zamanlardan bugüne hemen hemen her ev de kullanılırlar. Etimesgut halı yıkama fabrikası olarak her cins halıyı yıkama mevzusunda son derece deneyimliyiz. Tabiki halıların yapısal özellikleri yıkama teknolojilerini belirleyen kriterdir. Tüm halı örnekleri bilinmelidir ki benzer biçimde yıkanmazlar. Bazı halı cinsleri fazlaca narin bir niteliğe sahiptirler. İplikleri de boyaları da pek naziktirler. Bu tipten halıların yıkanma işleminde fazlaca özen göstermek gerekmektedir.

Narin yıkama işlemi yapacağımız zaman, halı yıkama temizlik kalitesinden de asla taviz vermemeliyiz. Bu türdeki halılar yıkanacakları zaman asla ağır kimyasal temizlik ürünleri tercih edilmemelidir. İşin en ciddi tarafı da asla çamaşır suyunun bu halılara uygulanmamasıdır.

Bir kesim halılar çok sık dokunurlar. Bu tipteki halıların altlarının temizlenmesi fazlaca ihtimam istemektedir. Aslında halının cinsi ne olursa olsun halının temizliğinde halının dipleri fazlaca özen gösterilerek temizlenmelidir. Onun için sık dokunmuş halılar öbürlerinden ayrı yıkanmalıdırlar. Uygun makina, teknik ve deterjanlar kullanılarak yıkama yapılmalıdır ki, tam anlamıyla bir temizlik ortamı oluşmuş olsun.

Her ne sebeple olursa olsun, aşırı derece kirlenmiş veya yıpranmış, makina halıları ve el dokuma halıları Etimesgut halı yıkama olarak bizi yakından ilgilendirmektedir. Ara sıra öyle halılarla gelmekte ki, sanki yırtıldı yırtılacak durumdalar. Böyle halılar yıkanırken, elbette ki diğer halılardan farklı bir yöntem teknik gerektirmektedir. Ayrıca kimi halılar, fabrika da kullandığımız makinalara dayanamayacak kadar aşınmış olabilmekte. Etimesgut halı yıkama böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında halı sahiplerine durumu bildirmektedir.

Firmamızın tecrübelerine göre halı ve yollukları yıkatırken beklenen kaliteye ulaşmak için her şeyden önce göz önünde tutulacak şey, halıyı yıkayacak firmanın yıkama ve leke çıkarmada beceri kazanmış bir kilim ve halı yıkama fabrikası olmasındaki gerekliliktir. Son zamanlarda kullandığımız otomasyonlu sistemler ve artı olarak anbibakteriyel deterjanlar mesleğimizi en az riskle sürdürmemize yardım ediyor. Bundan dolayı biz de Etimesgut halı yıkama olarak bu hususun farkındayız ki, işletmemizde en geçerli makine modellerini kullanmayı prensip edinmiş durumdayız.

Teknolojik destek sayesinde son dönemde iki türlü halı ve kilim yıkama sistemi ortaya çıkmıştır ki, bunlardan birisi meçle yıkama olarak anılan sistem, ikincisi ise tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama tipidir. Otomatik bantlı sistem halı ve kilim yıkama makinesiyle sürdürülen yıkama işinin eski usule göre bir sürü faydası vardır ki, bu yararlardan en çok önem arz edeni sanırım daha detaylı yıkamadır. Yıkanan halıların hızlıca kurumasının sağlanmasında otomatik sıkma makinesi kullanmak bu işin sorunsuz olması için büyük önem teşkil etmektedir. Sıkma makinesinden çıkan halılar güneşle kurutulmaya ihtiyaç duyar ki antibakteriyel yıkama sadece bu metotla sağlanabilir. Güneşte kurumuş olan halı ve yolluklar kontrol edilmesi maksadıyla denetim alanına sevk edilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile beraber paketleme işleri yapılır. Bütün önemli işlemleri de sonuçlanan halılar etiket numaralarına göre bir arada tutulacak biçimde planlanıp, sevkiyat birimine teslim edilir ve bundan sonra söz verilen zamanda halı ve yolluklar teslimat noktasına dağıtılır. Yoğun kullanılan halıların yıkanmasından istenen kaliteli neticeyi kazanmak için özen gerektiren belirli kuralları sağlamak son derece önemlidir.

Siz de kaliteye bakan bir kimse iseniz piyasada tutulan deterjanlar kullanan halı yıkama fabrikalarını tercih etmek mecburiyetindesiniz. Etimesgut kaliteli halı ve yolluk yıkamaya halı ve yollukları eski sistemle veya otomatik yöntemle yıkatabilirsiniz ancak leke çıkarıcı deterjanın kalitesi, temizliğin kalite oranını çok büyük ölçüde belirleyici özelliktedir. Halıların yıkanmasında kaliteli neticeyi elde etmek için arındırma gücü yüksek olan halı yıkama şampuanları uygulamak fazlaca önemlidir.

Bu işlemlerde öncelikli adım halı yıkama servisinin söz verdiği sürede yıkanacak malzemeyi almasıdır ki bu iş için ek bir bedel talep edilmemelidir. Bu anlamda kurumsal bir yıkama işletmesi hiç gecikmeden ve belirtilen sürede halıları alır. İşine önem veren bir halı, kilim ve yolluk yıkama fabrikasının başarılı sonuçlara ulaşabilmesi noktasında gerçekten önemli kurallardan birisi de arındırıcı maddelerin farklı halılara ne tür metodlarla uygulanacağının bilinmesidir. Çünkü kabul edilmelidir ki piyasada tutulan leke çıkarıcı maddeler kullanmak temizlikle alakalı işlerin kalitesini direkt olarak etkiler. Etimesgut halı yıkama servis personeli tarafından yıkama bandına getirilmiş olan halılar karışmaması için özellikleri göz önüne alınarak yıkamaya hazırlanır çünkü her halı birlikte yıkanmaz.

Halı temizliğinde titiz birisi iseniz ve eğer, istenmeyen bir neticeyle karşılaşmaktan korkuyorsanız; halı yıkama işinizi vereceğiniz yıkama firmasına karar vermeden önce bazı önemli kuralları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor. Kirlenmiş halımızı yıkayacak bir fabrikanın yaptığı işteki kalite, işini iyi bilen bir ekip ve bununla beraber, elinde bulundurduğu ekipmanların yeterliliğiyle ölçülebilir.

Halı yıkama işi de benzer iş alanlarındaki gibi endüstriyel ilerlemelerden olumlu yönde etkilenmiş bir iş koludur ve mühendislik alanındaki son dönemdeki gelişmeler yıkamanın standartını ciddi anlamda yükseklere taşımıştır.