Sıkma makinelerinden çıkartılan halılar kurutma bölümlerine alınırlar. Burada halılara sıcak hava verilerek tamamen kurumaları sağlanacak ortam sağlanır. Etimesgut halı yıkama kurutma işleminin çabuk bir şekilde yapılmasını uygun görür. Eğer kuruma çabuk gerçekleşmezse halıda çürüme görülebilir. Ayrıca kurutma işlemi güneş altında da yapılamamalıdır. Çünkü güneş halıların renginde bozulmalar yapabilir.

Altını çizmeliyiz ki halıları yıkatırken hedeflenen yüksek kalite için her şeyden evvel bilmek gereken şey, halı ve kilimleri yıkayacak işletmenin lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda kabiliyetli bir kilim ve halı yıkama kuruluşu olması gerektiğidir. İlerleyen teknoloji ile beraber son senelerde bir birinden farklı iki halı ve kilim yıkama tekniği gündeme gelmiştir ki, bu tekniklerden birisi meçle yıkama şeklinde isimlendirilen yöntem, diğeriyse bantlı yıkama sistemiyle yapılan yıkama türüdür. Tam otomatik sistemli halı ve kilim yıkama makineleri ile yaptığımız yıkamanın meçle yapılan yıkamaya göre pek çok avantajı bulunur ki, bunlardan en önemlisi sanıyorum personel hatalarının en aza indirilmesidir.

Etimesgut halı yıkama servis aracıyla yıkama bölümüne naklolunan halılar, bir an evvel özelliklerine bakılarak ayrı bölümlere aktarılır çünkü her halı aynı makinede yıkanmaz. Etimesgut halı ve kilim yıkamaya halıları elle ya da otomatik teknikle yıkatabilirsiniz fakat deterjan seçimi, halı yıkamanın kalite oranını neredeyse tamamen değiştirmektedir. Temizlikte kaliteli sonucu almak için antibakteriyel leke gidericiler ile çalışmak oldukça önemlidir. Temiz olmasını istediğiniz halıların yıkama işleminden beklenen başarılı sonucu almak için uzmanlık gerektiren kimi koşulları yerine getirmek olmazsa olmaz önem arz etmektedir.

Yıkamadan sonra halıların çabuk bir şekilde kurutulmasında santrifüj makinesi kullanılması, kurutmanın problemsiz olması için çok önemlidir. Otomatik sıkma makinesinden alınan halılar yine de askıya asılmaya gereksinim duyar ki, bakterilerin yok olması tam manasıyla bu yöntemle sağlanır. Yeterince kuruduğu tespit edilen halılar son kontroller için son kontrol kısmına getirilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile beraber paket işlemleri yapılır. Tüm prosedürleri nihayete eren halı ve yolluklar dağıtım güzergahlarına göre bir araya getirilecek biçimde düzenlenip, sevkiyat birimine teslim edilir ve beklenen saatte halı ve yolluklar müşterilere ulaştırılır. Yıkama işlerinde yüksek kaliteye önem veren biri iseniz kaliteli leke çıkarıcıları kullanan halı ve kilim yıkama fabrikalarını seçmelisiniz.

Yıkamacılık sektörü de benzer sektörler gibi gelişen endüstriden pozitif etki almış bir iş koludur ve sanayi alanındaki son yenilikler sektörün standartını fazlaca yükseklere taşımıştır. Bu sayede kullanılmaya başlanılan yeni makineler ve bunun yanında anbibakteriyel arındırıcılar yıkamayı en az riskle sürdürmemize imkan sağlıyor. Bu vesileyle ilk günden beri Etimesgut halı yıkama şirketi olarak bu şartın farkındayız ve halıların yıkanmasında kalitesiyle öne çıkmış endüstriyel makineleri kullanan bir firma olarak tanınıyoruz. Yıkama işlemlerinde ilk aşama halı toplama aracının beklenen zamanda halılarınızı almaya gelmesidir ve bu iş ile alakalı artı bir bedel talep edilmemelidir. Bu manada özverili bir halı yıkama ve overlok fabrikası özellikle istenen saat aralığında verdiğiniz adrese gelir.

Standartlara uygun hizmet bekleyen bilinçli bir tüketici olarak şayet, gerekli beklentiyi karşılamayan durumlarla karşı karşıya kalmaktan korkuyorsanız, yıkama yaptıracağınız yıkama firmasıyla seçerken bazı önemli ayrıntıları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor. Yeterli imkana sahip bir halı, kilim ve yolluk yıkama işletmesinin başarılı bir iş çıkarabilmesi noktasında gerekli konulardan birisi de deterjan ve leke çıkarıcı maddelerin farklı özelliklerdeki halılara hangi tekniklerle uygulanacağının bilinmesidir. Bu manada ortada olan bir gerçektir ki kalite belgeleri tam olan leke çıkarıcı maddeler kullanmak bu işin kalitesini etkiler.

Halılarımızı yıkayacak bir kuruluşun ortaya koyduğu kalite, özenli çalışan bir çalışma ekibi ve bununla birlikte, kullandığı endüstriyel ekipmanların kalite standartlarına uygunluğu ile mukayese edilir.