Etimesgut halı yıkama olarak bizim tavsiyemiz el sabunu veya arapsabunudur. Tabi ki bu ürünleri kullanış şekli oldukça önemlidir. Arap sabunları halıya direk temas ettiği zaman durulama tam anlamıyla yapılamamışsa halının iplik kalitesini düşürecektir. Buda halının eskiyip yıpranmasına yol açacaktır. Piyasa da bulunan deterjan, şampuanlar ve sıvı sabunları da el dokuması halıların renginin birbirine karışmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı en iyisi bu işi Etimesgut halı yıkama gibi profesyonel firmalara bırakmaktır. Yine de imkanlar elvermiyorsa en doğrusu el sabunuyla veya arapsabunuyla yıkayıp yumuşatıcı kullanmaktır.

Yıkama yapacak bir fabrikanın kalitesi, bilgili bir ekip ve bununla birlikte kullandığı temizlik deterjanlarının uygun kalitede olmasıyla anlaşılır. Etimesgut halı yıkamaya halıları eski tip yahut otomasyonlu sistemle yıkatabilirsiniz fakat deterjan kalitesi, bu işin başarısını hatırı sayılır derecede değiştirir. Halı ve kilim yıkamada olumlu neticeyi elde etmek için bakterisiz bir hijyen sağlayan temizlik maddeleri uygulamak olmazsa olmaz öneme sahiptir.

Halılarımızın hızla kurutulmasında bir sıkma makinesiyle nem almak kurutmanın başarısı için çok önemlidir. Endüstriyel sıkma makinesinden çıkan halı ve yolluklar yine de askıya asılmaya gereksinim duyar ki bakterisiz kurutma tam olarak bu yöntemle sağlanır. Güneşte kuruduğu anlaşılan halı ve yolluklar kontrol edilmek üzere kontrol masasına taşınır ve bu masada lekelerin kontrolü ile birlikte parfümleme ve ambalajlama işleri yapılır. Son kontrol aşamaları nihayete eren halı ve yolluklar etiket numaralarına göre bir sıralama sağlanacak şekilde gruplara ayrılıp, sevkiyat elemanlarına teslim edilir ve söylendiği gün ve saatte halı ve kilimler müşterilere teslim edilir. İşinde başarılı bir halı ve kilim yıkama firmasının yüksek hijyen kalitesinde işler ortaya koyabilmesi için hassasiyet gerektiren kurallardan birisi de leke çözücü malzemelerin hassas yapılı halılara ne tür metodlarla kullanılacağına karar vermektir. Bu anlamda kabul edilmelidir ki standartlara uygun bir şampuan kullanıyor olmak hijyen gerektiren işlerin kalitesini doğrudan belirler. Halı yıkama işlerinde birinci aşama, halı yıkama servisinin istenen gün ve saatte halıları almaya gelmesidir ve servis için fazladan bir para alınmamalıdır. Bize göre kaliteye önem veren bir halı yıkama kuruluşu kesin olarak söz verilen saatte teslim alır halıları.

Çalışmalar gösteriyor ki halıları yıkatırken kaliteli bir sonuç için her şeyden önce dikkatli olunacak konu, yıkama işinin verileceği şirketin temizlik ve hijyen sağlamada bilgi ve deneyim sahibi bir kilim ve halı yıkama şirketi olmasına ihtiyaç olduğudur. Öncelikle yüksek hijyene bakan bir kimse iseniz piyasada geçerli deterjan kullanan halı ve kilim yıkama işletmelerini seçmek mecburiyetindesiniz.

Etimesgut halı yıkama elemanları tarafından yıkama bölümüne naklolunan yıkanacak halı ve kilimler, ilk olarak lekeleri göz önüne alınarak yıkamak üzere hazırlanır çünkü farklı türdeki halılar aynı şekilde yıkanmaz. Teknolojinin geldiği noktada son senelerde değişik iki halı ve kilim yıkama metodu geliştirilmiştir ki, bu sistemlerden birincisi manuel yıkama diye adlandırılan teknik, diğeriyse tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama modelidir. Otomatik programlı halı yıkama makinesi ile icra ettiğimiz yıkama işlemlerinin elle yıkamaya göre bir çok avantajı sayılabilir ki, bunlar arasında en çok önem arz edeni her halde çift taraflı yıkamadır. Bu iş te diğer sanayi işlerinde olduğu gibi teknik ilerlemelerden payına düşeni almış bir iştir ve teknolojik alandaki son dönem yenilikleri sektörün kalitesini gerçekten üst seviyelere çıkarmıştır.

Temizlik sağlamada kullandığımız yeni gereçler ve buna ek olarak gelişmiş deterjanlar bu mesleği asgari hatayla sürdürmemize olanak tanıyor. Saydığımız bu sebeplerden dolayı her daim Etimesgut kilim ve halı yıkama fabrikası olarak bu konunun farkındayız ve firmamızda en iyi bilinen yıkama makinelerini kullanıyoruz. Bakterilerden arınmasını istediğiniz halıların yıkama işleminden amaçlanan hijyenik neticeyi kazanmak için özen gerektiren bazı özel normları oluşturmak gerekmektedir.

Halı temizliğine özen gösteren bir müşteriyseniz ve eğer, gerekli beklentiyi karşılamayan durumlarla karşılaşmaktan korku duyuyorsanız, halılarınızı yıkatacağınız yıkama firmasıyla seçerken, bazı önemli ayrıntıları araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız gerekiyor.