Teslim alınan halıların ilk önce güzelce tozu alınır. Tozu alınan halılar makineler yardımıyla üzerinde hiçbir kir kalmayacak şekilde yıkanırlar. Bu yıkama işlemi, halı cinsine uygun şampuan ve deterjanlar kullanılarak yapılır. Güzelce temizlenen halılar üzerinde herhangi bir leke kalmış mı diye kontrol edilir. Eğer çıkmamış bir leke varsa bu kısımlar üzerinde tekrar yıkama işlemi yapılarak uygun temizlik sağlanır. Yıkanan halılar sıkılarak kurutulmaya bırakılır. Kuruyan halılar teslimata hazır hale gelmiştir. Halılar son olarak ambalajlanarak Etimesgut halı yıkama servis araçlarıyla teslimatı geçekleştirilir.

Altını çizmek gerekirse halı ve yollukları yıkatırken kaliteli bir sonuç için ilk olarak bilmek gereken şey, halıların verileceği işletmenin hijyen kalitesi konusunda titizliği benimsemiş bir yıkama fabrikası olmasındaki gerekliliktir. Etimesgut halı yıkama tarafından yıkama birimine taşınmış olan halılar ilk önce lekeleri tespit edilerek gruplara ayrılır çünkü farklı yapıdaki halılar aynı makinede yıkama yapılamamaktadır.

Bu işte öncelikli adım servis aracının belirlenen gün ve saatte adresinize gelmesidir ve bu işlem için fazladan bir ücret alınmamalıdır. Zaten kaliteli iş yapan bir halı yıkama firması geç kalmadan anlaşılan saat aralığında halıları alır. Halılarımızın biran evvel kurumasının sağlanmasında otomatik sıkma makinesi kullanmak, kurumanın problemsiz halledilmesi için gerçekten önemlidir. Santrifüj makinesiyle sıkılan halılar güneş ışığına gereksinim duyar ki, bakterisiz kurutma bir tek bu metotla sağlanır. Güneşli havada kuruması tamamlanan halı ve kilimler kontrol edilmek üzere son kontrol kısmına sevk edilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile birlikte paketleme işlemleri yapılır. Son kontrol işleri neticelenen halı ve yolluklar her adrese göre bir araya getirilecek şekilde ayrıştırılıp, sevkiyat araçlarına sevk edilir ve söylenilen zamanda halılar müşterilere verilir. İyi bir halı ve kilim yıkama şirketinin kusursuz işler ortaya koyabilmesi noktasında hassasiyet gerektiren kurallardan birisi de leke çıkarıcıların hassas yapılı halılara ne tür metodlarla kullanılacağını tespit etmektir. Çünkü kabul edilen bir gerçektir ki piyasada tutulan deterjanlar kullanmak bu işin kalitesini çok etkiler.

Artık yıkanması gereken bir halının temizlenmesinden hedeflenen başarılı neticeyi elde etmek için deneyim gerektiren özel bazı koşulları oluşturmak zorunluluktur. Yıkamacılık ta benzer sanayi işlerindeki gibi gelişen teknik ilerlemelerden nasibini almış bir iştir ki, endüstriyel alandaki yeni buluşlar sektörün kalitesini gerçekten üst düzeye yükseltmiştir.

Özellikle kullanılan yeni makineler ve artı olarak gelişmiş sarf malzemeleri yıkamayı en az riskle uygulamamıza imkan veriyor. Bu nedenlerden dolayı eskiden beri Etimesgut halı ve yolluk yıkama firması olarak bu hususun bilincindeyiz ve işletmemizde en iyi yıkama makinelerini kullanıyoruz. Öncelikle yüksek kaliteye değer veren biri iseniz kaliteli leke gidericileri kullanan halı yıkama şirketlerini tercih etmek zorundasınız. Halılarımızı yıkayacak bir firmanın kalite standartı, iş disiplinine sahip eleman kadrosu ve kullandığı makinelerin yüksek kalitede olmasıyla ölçülebilir.

Etimesgut yolluk ve halı yıkamaya halı ve yollukları elle yahut otomasyonlu teknikle yıkatabilirsiniz ama deterjan kalitesi, yıkamanın kalitesini direkt manada etkileyen bir özelliktedir. Zira kaliteli bir neticeye varmak için arındırma gücü yüksek olan endüstriyel deterjanlar ile uygulama yapmak fazlaca önemlidir. İlerleyen teknoloji ile beraber günümüzde iki tip yıkama yöntemi kullanılmaya başlanmıştır ki, bu metotlardan ilki meçle yıkama diye isimlendirilen sistem, diğeri ise tam otomatik sistemlerle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik programlı halı ve kilim yıkama makinesiyle yapılan yıkama işinin eski tip yıkamaya göre bir çok faydası gözlemlenir ki, bu yararların en dikkat çekicisi sanıyorum fırça baskısının daha yüksek olmasıdır.

Titiz biriyseniz ve eğer, düşük kaliteli sonuçlarla karşılaşmaktan endişeleniyor iseniz, yıkama yaptıracağınız yıkama fabrikasını tercih ederken, bazı detayları bilip dikkatli olmanız gerekiyor.