Halılar kullanım alanlarına göre sürekli kirlenen, tozları üzerine alan eşyalardandır. Halılarımızı senede birkaç kez yıkatmak hijyen için yeterli gelmemektedir. Bu nedenle Etimesgut halı yıkama halıların belirli aralıklarla tozlarının alınması tavsiye eder. Böylece hem halımızın ömrünü uzatmış, hem de hijyenik sağlıklı bir ortam sağlamış olacağız. Ayrıca nemli ve havasız ortamlarda bırakılan halılarımızın, normalden daha kısa sürede eskiyip deforme olacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yıkama işi bitirilen halıların çabuk bir şekilde kurumasının sağlanmasında otomatik bir sıkma makinesiyle halıyı sıkmak, bu işin beklenen başarıya ulaşması için ciddi önem teşkil etmektedir. Santrifüj makinesinden çıkan halı ve kilimler güneşle kurutulmaya gereksinim duyar ki, güneş dezenfeksiyonu yalnızca bu yöntemle sağlanabilir. Tam anlamıyla kuruduğu gözlemlenen halılar kontrol maksadıyla son denetim birimine sevk edilir ve burada tarama ile beraber ambalajlama ve parfümleme işlemleri yapılır. Ambalajlama işleri sonuçlanan halı ve yolluklar mahallelere göre bir sıralama yapılacak biçimde gruplanıp, dağıtım birimine sevk edilir ve önceden anlaşılan saatler içerisinde halılar müşterilere iade edilir. Hijyen sağlamada uyguladığımız yeni teknikler ve geliştirilmiş leke çıkarıcılar bu işi hatasız bir şekilde sürdürmemize olanak tanıyor. Bu vesileyle ilk günden beri Etimesgut kilim ve halı yıkama fabrikası olarak bu hususun farkındayız ki, halıların yıkanmasında en iyi yıkama ve kurutma makinelerini kullanıyoruz.

Çabucak kirlenen halıların yıkama işleminden amaçlanan kaliteli sonucu kazanmak için profesyonellik gerektiren bazı kuralları sağlamak olmazsa olmazdır. Tecrübelerimize göre yolluk ve halıları yıkatırken arzu edilen netice için öncelikle bilinmesi gereken şey, halımızı temizleyecek fabrikanın lekelerle mücadelede tecrübeli bir kilim ve halı yıkama fabrikası olmasına ihtiyaç olduğudur. Halı yıkama da benzer sanayi işlerindeki gibi teknolojik ilerlemelerden olumlu etki almış bir sektördür ki, teknolojik alandaki son gelişmeler sektörün kalite standartını gözle görülür biçimde üst düzeye çıkartmıştır.

Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde son senelerde iki farklı halı yıkama tekniği kullanılmaya başlanmıştır ki, bunlardan birincisi elde yıkama şeklinde isimlendirilen yöntem, diğeri ise otomatik halı yıkama makinesiyle yapılan yıkama türüdür. Otomatik sistem halı yıkama makineleriyle sürdürülen yıkamanın meçle yapılan yıkamaya göre bir çok avantajı bulunmaktadır ve bunların içinde en mühimi belki de halının çift taraflı yıkanmasıdır. Etimesgut halı yıkama servis aracıyla yıkama bandına getirilen yıkanacak halılar çabucak cinsleri tespit edilerek ayrılır çünkü her halı birlikte yıkanamaz.

Kaliteli hizmet bekleyen bilinçli bir tüketici olarak şayet, gerekli beklentiyi karşılamayan sonuçlarla karşı karşıya kalmaktan korkuyorsanız halılarınızı yıkatacağınız halı firmasına karar vermeden önce önemli şartları araştırmanız gerekiyor. Etimesgut halı ve kilim yıkamaya yolluk ve halıları eski tip veyahut otomasyonlu teknikle yıkatabilirsiniz ama kaliteli halı yıkama deterjanı kullanmak, yıkamanın kalite derecesini büyük oranda belirler. Halı yıkamada istenen sonuç almak için bakterileri temizleyebilen temizlik malzemeleri uygulamak çok önemlidir. Kirlenmiş halımızı yıkayacak bir firmanın işçilik kalitesi, işini benimsemiş bir çalışma ekibi ve elinde bulundurduğu makinelerin yüksek kalitede olmasıyla anlaşılır.

Halı ve kilim yıkamada ilk aşama, firma aracının söylendiği süre içerisinde halıları teslim almasıdır ve servis ile ilgili ilave bir ücret alınmamalıdır. Zaten memnun kalmayı umacağınız bir yıkama işletmesi özellikle söz verilen saat aralığında adresinizde olacaktır. Şayet yüksek kaliteye gerekli özeni gösteren biri iseniz tse belgeli şampuanları kullanan halı ve kilim yıkama firmalarını tercih etmek zorundasınız.

İyi bir halı yıkama firmasının kusursuz işler çıkarabilmesi için hassasiyet gerektiren prensiplerden birisi de arındırıcı maddelerin değişik yapıdaki halılara hangi metodlarla uygulama yapılacağının netleştirilmesidir. Zaten ortada olan bir gerçektir ki, piyasada tutulan bir halı şampuanı kullanmak temizlikle ilgili işlerin kalitesini doğrudan etkilemektedir.