Aileden veya konuklardan birinin hasta olmasının, ortak kullanım alanımızda bulunan halıların daha kısa sürede hijyenikliğini kaybetmesine sebep olması ve sonuçta hasta olan kişinin iyileşme sürecinin uzaması, hijyen konusunun bu açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini daha net ortaya koyuyor. Çünkü kaybedilmesi halinde bulunmayan tek kıymet insan sağlığıdır. Sağlığın önemini vurgulayan Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman bir beytinde; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyerek sağlığın makam, şöhret ve servetten daha önemli olduğuna dikkatimizi çekmektedir.

Profesyonel bir halı, kilim ve yolluk yıkama şirketinin yüksek hijyen kalitesinde sonuçlara varabilmesi noktasında gerekli aşamalardan biri de deterjanların farklı halılara hangi tekniklerle kullanılacağının tespitinin yapılmasıdır. Bu noktada kabul etmek gerekir ki, standartlara uygun bir halı yıkama şampuanı kullanıyor olmak temizlikle alakalı işlerin sonucunu etkileyici özelliktedir. Etimesgut kilim ve halı yıkamaya halı ve kilimleri manuel olarak ya da tam otomatik teknikle yıkatabilirsiniz fakat kaliteli halı yıkama deterjanı kullanmak, halı yıkama işinin sonucunu direkt olarak değiştirir. Çünkü olumlu neticeye ulaşmak için temizleme gücü yüksek temizlik malzemeleri kullanmak büyük önem arz etmektedir.

Etimesgut halı yıkama firmasındaki yıkama alanına naklolunan yıkanacak halı ve kilimler, karıştırılmadan iplik özellikleri tespit edilerek yıkamaya hazır hale getirilir çünkü farklı yapıdaki halılar aynı şekilde yıkanamamaktadır. Yıkama işi bitirilen halıların hızlıca kurumasının gerçekleşmesinde bu işe özel bir sıkma makinesi kullanmak kurutmanın problemsiz halledilmesi için büyük önem arz etmektedir. Otomatik sıkma makinesinde suyundan arındırılan halı ve yolluklar yine de askıya asılmaya ihtiyaç duyar ki bakterilerin yok olması tam anlamıyla bu şartla sağlanır. Gerektiği kadar kuruduğu tespit edilen halılar kontrol edilmesi maksadıyla denetim alanına alınır ve bu alanda halıların son kontrolü ile beraber ambalaj işleri yapılır. Ambalajlama aşamaları da sonuçlanmış olan halı ve yolluklar dağıtım adreslerine göre bir arada tutulacak şekilde düzenlenip, dağıtım bölümüne yönlendirilir ve böylece belirtilen zaman içerisinde halılar ve yolluklar müşterilere sevk edilir. Temizliği önemseyen birisi olarak eğer, hijyen koşullarını sağlamayan bir görüntüyle karşı karşıya kalmaktan tedirginlik duyuyorsanız, yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama firmasını tercih ederken, bazı detayları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor.

Halı yıkamacılık ta öteki iş alanlarındaki gibi teknik ilerlemelerden olumlu etki almış bir iş koludur ki, özellikle son dönemdeki gelişmeler işin standartını gerçek anlamda yükseltmiştir. Bakterilerden arınmasını istediğiniz halıların yıkanmasından beklenen başarılı neticeyi sağlamak için profesyonellik gerektiren bir dizi koşullara uyulması gerekliliktir.

Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde günümüzde farklı iki halı ve kilim yıkama yöntemi ortaya çıkmıştır ki, bu yöntemlerden bir tanesi manuel yıkama olarak adlandırılan yöntem, diğeriyse tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama sistemidir. Otomatik sistem halı ve kilim yıkama makineleri ile icra edilen yıkama işlemlerinin meçle yapılan yıkamaya göre pek çok yararı gözlemlenir ki, bu yararların en dikkat çekicisi sanıyorum daha detaylı yıkama yapılmasıdır. Halı yıkamada kaliteye gerekli özeni gösteren biriyseniz kalite belgeleri tam olan deterjanlar kullanan halı yıkama fabrikalarını seçmeniz gerekir. Son senelerde uygulanan yeni teknikler ve artı olarak anbibakteriyel arındırıcılar bu işleri en az riskle yapmamıza imkan veriyor. Bu anlamda en başından beri Etimesgut halı ve yolluk yıkama fabrikası olarak bu hususun farkında olduğumuz için firmamızda en kaliteli yıkama ve kurutma makinelerini kullanmaya çalışıyoruz.

Yıkamada ilk aşama servisin gelmesi gereken saatler arasında halıları almaya gelmesidir ki servis için ekstradan bir para verilmemelidir. Zaten memnun kalmayı umacağınız bir halı temizleme fabrikası özellikle belirlenen saat aralığında halılarınızı teslim alır. Firmamızın tecrübelerine göre halı ve kilimleri yıkatırken beklentilerinizin karşılanması için birinci olarak dikkatli olunacak konu, halımızı temizleyecek firmanın halıların yıkanmasında profesyonel ekip sahibi bir kilim ve halı yıkama firması olması gerektiğidir.

Kirlenmiş halımızı yıkayacak bir şirketin yıkama kalitesi, tecrübeli bir ekip ve kullandığı makinelerin standartlara uygunluğuyla ölçülebilir.