Evde halı yıkama mekan ve yer açısından ve gerekli tesisler alet edevatlar olmadığı için halı yıkama işlemini evde yapmak başarılı bir sonuç vermeyecektir. Bu yüzden bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Çünkü özellikle el dokuma halıların su ile temasında, kök boyadan imal edildikleri için renklerinin bir birlerine karışması söz konusudur. Biz Etimesgut halı yıkama olarak fabrikamızda, yıkama işlemi, sıkma işlemi ve kurutma işlemlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz.

Yıkanan halıların biran evvel kurumasının sağlanmasında bu işe özel bir sıkma makinesiyle halıyı sıkmak bu işin problemsiz olması için çok önemlidir. Sıkma makinesinde suyu alınan halı ve kilimler gün ışığına gereksinim duyar ki iyi bir dezenfeksiyon tam manasıyla bu metotla sağlanabilir. Gerektiği kadar kuruyan halı ve kilimler son kontroller için son kontrol kısmına taşınır ve bu masada tarama ile birlikte paket ve parfümleme çalışmaları yapılır. Poşetleme işleri de sonuçlanan halılar etiketlerine göre bir arada tutulacak şekilde gruplara ayrılıp, sevkiyat çalışanlarına yönlendirilir ve önceden bilinen zamanda halı ve kilimler sahiplerine dağıtılır. Yıkama işlerinde temizliğe özen gösteren bir kimse iseniz kalitesi kanıtlanmış deterjanlarla çalışan halı yıkama fabrikalarını seçmeniz gerekir.

Bu iş te diğer sektörler gibi gelişen endüstriden fayda sağlamış bir iştir ki, mühendislik alanındaki son gelişmeler yıkamanın standartını hakikaten yükseklere taşımıştır. Yeni gelişen makinelerle birlikte son senelerde iki çeşit halı ve kilim yıkama yöntemi kullanılmaya başlanmıştır ki, bu yöntemlerden birincisi meçle elde yıkama olarak tarif edilen sistem, diğeri ise tam otomatik sistemlerle yapılan yıkama sistemidir. Bantlı halı ve kilim yıkama makinesiyle sürdürdüğümüz yıkama işinin elde yapılan yıkamaya göre pek çok avantajı bulunmaktadır ve bunlar arasında en önemlisi her halde daha özenli bir yıkama yapılmasıdır. Artık kullanılan yeni makineler ve bunu destekleyen geliştirilmiş şampuanlar yıkama işini kusursuz bir şekilde uygulamamıza yardımcı oluyor. Bu vesileyle her daim Etimesgut kilim ve halı yıkama olarak bu durumun bilincindeyiz ki, yıkama uygulamalarımızda en yüksek kalitedeki otomasyon sistemlerini kullanan bir firma olarak tanınıyoruz.

Halıların temizliğini yapacak bir şirketin kalite standartı, bilgili ve tecrübeli eleman kadrosu ve bununla birlikte kullandığı malzemelerin uygun standartlarda olmasıyla mukayese edilir. Etimesgut tecrübeli halı ve kilim yıkamaya yolluk ve halıları eski usullerle ya da bantlı yöntemle yıkatabilirsiniz ancak leke çıkarıcı deterjanın kalitesi, halı yıkamanın kalitesini neredeyse tamamen belirlemektedir. Temizlik işlerinde beklenen neticeyi elde etmek için ciddi arındırma gücü olan leke çıkarıcılar ile uygulama yapmak fazlaca önemlidir.

Yeterli imkana sahip bir kilim ve halı yıkama firmasının başarılı işler ortaya koyabilmesi için belki de en önemli şeylerden bir tanesi de ağartıcı maddelerin çeşitli halılara ne tür yöntemlerle kullanılacağı konusunda deneyimli olmaktır. Çünkü hepimizin bildiği gibi kalitesi kanıtlanmış bir şampuan kullanabilmek yıkama işinin kalitesini doğrudan etkileyicidir. Birikimlerimiz gösteriyor ki yolluk ve halıları yıkatırken hedeflenen yüksek kalite için bilinmesi gereken şey, halı ve kilimleri yıkayacak kuruluşun lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda deneyimli bir halı ve kilim yıkama şirketi olması gerektiğidir. Halı temizliğine özen gösteren birisi iseniz ve eğer, olumsuz bir sonuçla karşılaşmaktan endişeleniyor iseniz, halılarınızı yıkatacağınız yıkama fabrikasıyla seçerken, bazı önemli konuları göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Etimesgut halı yıkama tarafından yıkama bölümüne nakledilen halılar, öncelikle leke türlerine bakılarak yıkamaya hazırlanır zira bütün halılar aynı makineyle yıkanamaz. Yıkamada birinci aşama firma aracının istenen saatler arasında adresinize gelmesidir ve bu iş ile ilgili ilave bir para talep edilmemelidir. Zaten disiplinli bir halı yıkama ve overlok şirketi kesinlikle söz verdiği zamanda alacaktır halılarınızı.

Evlerde kullanılan halıların yıkanmasından istenen kaliteli neticeyi sağlamak için özen gerektiren belirli şartlara uymak gerekmektedir.