Belirli bir kesim, yeni yıkanmış halılar daha çabuk kirlenir diye yanlış bir kanıya sahiptir. Aslında bu yanlış kanıya da, işinin gereklerini yerine getirmeyen firmalar sebep olmaktadır. Halı yıkama işini gereği gibi yapmayan bu firmalar, halıyı temizleyeceğim diye halının altında ki kirlerin üst yüzeye çıkmasına neden olurlar. Böylece belirli bir zaman sonra, bu kirler tamamen yüzeye çıkarak, halımızın kısa bir süre sonra eskisinden daha kirli olmasına sebebiyet verir. Etimesgut halı yıkama halınızı yıkatacağınız firmayı, iyi incelemenizi tavsiye eder.

Evlerde kullanılan halıların temizlenmesinden hedeflenen sağlıklı neticeyi kazanmak için özveri gerektiren bazı özel şartları oluşturmak gerekliliktir. Bu sektör de başka sanayi dallarındaki gibi gelişen endüstriden payına düşeni almış bir iş alanıdır ki, sanayi alanındaki yeni buluşlar yıkamanın standartını gözle görülecek derecede yükseklere çıkartmıştır.

Standartlara uygun hizmet bekleyen bilinçli bir tüketici olarak eğer, hoş olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalmaktan korkuyorsanız yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama firmasıyla seçerken, bazı önemli konuları araştırmalısınız. Son yıllarda kullandığımız otomasyonlu sistemler ve güçlü leke çözücüler bu işi en iyi şekilde uygulamamıza yardımcı oluyor. Bu yüzden her zaman Etimesgut halı ve kilim yıkama olarak bu detayın bilincindeyiz ve yıkama işlemlerimizde en kaliteli makine ve ekipmanları kullanan bir firma olarak biliniyoruz. Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte günümüzde farklı iki halı ve kilim yıkama tekniği ortaya çıkmıştır ki, bunlardan bir tanesi meç aracılığı ile yıkama olarak adlandırılan yöntem, diğeri ise bantlı yıkama sistemiyle sürdürülen yıkama modelidir. Bilgisayarlı halı ve kilim yıkama makineleri ile yapılan yıkama işlemlerinin manuel yıkamaya göre bir çok avantajı gündeme gelir ki, bunlar arasında en çok önem arz edeni belki de personelden kaynaklanan hataların azalmasıdır.

Etimesgut halı yıkama tarafından yıkama birimine nakledilmiş olan halılar ilk olarak türleri tespit edilerek yıkamak üzere hazırlanır çünkü, değişik özellikteki halılar aynı malzemelerle yıkama yapılamamaktadır. Öncelikle yüksek hijyene özen gösteren bir kimse iseniz kaliteli şampuanları kullanan halı ve yolluk yıkama işletmelerini tercih edin.

Halı ve kilim yıkamada birinci aşama ücretsiz servis aracının beklenen süre içerisinde halıları almaya gelmesidir ki bu işlem ile ilgili ekstra bir ücret istenmemelidir. Zaten kaliteli iş yapan bir halı yıkama ve overlok kuruluşu kesin olarak belirlenen saat aralığında alır halıları. Etimesgut tecrübeli kilim ve halı yıkamaya halı ve kilimleri eski tip yahut ta tam otomatik sistemle yıkatabilirsiniz ancak leke çıkarıcı deterjanın kalitesi, halı yıkama işinin sonucunu büyük ölçüde değiştirir. Zira başarılı neticeye ulaşmak için yüksek hijyen gücü olan leke çıkarıcılar kullanmak olmazsa olmaz öneme sahiptir. Tecrübeler ortaya koyuyor ki halı ve kilimleri yıkatırken kaliteli bir netice için birinci olarak bilmek gereken şey, halımızı temizleyecek işletmenin yıkama ve leke çıkarmada ileri derecede titiz bir yıkama fabrikası olmasındaki mecburiyettir.

Halı yıkayacak bir firmanın ortaya koyduğu kalite, özenli çalışan eleman kadrosu ve bununla beraber kullandığı temizlik deterjanlarının standartlara uygunluğuyla ölçülebilir. Yeterli tecrübeye sahip bir halı ve kilim yıkama fabrikasının kaliteli bir sonuç çıkarabilmesi için gerekli şartlardan bir tanesi de leke çıkarıcı sarf malzemelerin farklı özelliklerdeki halılara ne tür yöntemlerle uygulama yapılacağının netleştirilmesidir. Çünkü çok iyi bilinmelidir ki, kalitesi kanıtlanmış leke çözücüler kullanmak halı yıkamanın kalitesini etkileyici niteliktedir.

Yıkaması tamamlanmış halıların biran önce kurumasının gerçekleşmesinde santrifüj makinesiyle halıyı sıkmak kurutmanın amaçlandığı gibi olması için çok önemlidir. Otomatik sıkma makinesinde suyundan arındırılan halılar güneş ışığına gereksinim duyar ki bakterilerden arınma tam anlamıyla bu yöntemle sağlanır. Gerektiği kadar kuruması tamamlanan halılar son kontroller için son kontrol noktasına alınır ve bu bölümde tarama, fırçalama ile birlikte ambalajlama çalışmaları yürütülür. Bütün önemli prosedürleri sonuçlanmış olan halılar etiketlerine göre bir sıralama sağlanacak şekilde planlanıp, sevkiyat bölümüne sevk edilir ve belirlenen gün ve saatte halı ve kilimler sahiplerine teslim edilir.